Archyvai

Vilnius – Europos kultūros sostinė

Sėkmingiausiu laikomas Europos Komisijos kultūros projektas "Europos kultūros sostinės",  kuriame jau dalyvavo daugiau nei trys dešimtys Europos miestų, šiemet įgyvendinamas ir Lietuvoje.
2009-aisiais sukako tūkstantis metų, kai Lietuvos vardas buvo pirmą kartą paminėtas istorijos metraščiuose. Šia proga Vilnius paskelbtas Europos kultūros sostine (kartu su Austrijos miestu Lincu).
Vilnius siekiamas pristatyti kaip Europos ateities sostinė, turinti turtingą praeitį, galinti jos pagrindu sukurti unikalią kultūros viziją ir skatinanti prie jos įgyvendinimo prisidėti visus Vilniaus gyventojus bei svečius.

Šūkis: "Kultūra gyvai"

Programos "Vilnius – Europos kultūros sostinė" (VEKS) šūkis yra "Kultūra gyvai". Kurti kultūrą  ir netradicinėse erdvėse išlaisvinti kūrybinę energiją yra pakviesti ne vien profesionalai, bet ir visi to geidžiantieji.
2009-ųjų išvakarėse bei sausio 1-osios naktį vykę atidarymo renginiai – miuziklas "@Hoffmann Spragtukas" bei Gerto Hofo šviesų spektaklis iškart pateko į istoriją. Vilniaus centrinėje dalyje juos stebėjo apie 200 tūkst. Lietuvos gyventojų ir svečių iš užsienio, o tai rekordinis žiūrovų skaičius mūsų šalyje vykusių kultūrinių renginių istorijoje.
Renginiai, skirti Vilniui kaip Europos kultūros sostinei, vyko, tebevyksta ir vyks ištisus metus. Vasaros mėnesiai – kone intensyviausias nacionalinės programos "Vilnius – Europos kultūros sostinė " laikas. Jo metu vilniečiai ir Vilniaus svečiai buvo pakviesti į  maždaug 200 įvairiausių kultūros ir meno renginių.
Vienas vasaros unikalesnių momentų – naktį iš birželio 20 į 21-ąją miesto kultūrinėse ir viešosiose erdvėse šurmuliavęs projektas "Tebūnie naktis", apėmęs pusšimtį renginių. Tuo metu Europos kultūros sostinė Vilnius nemiegojo: veikė muziejai, teatrai, kavinės, parduotuvės, žmonių jūra bangavo gatvės ir aikštės. Ši naktis ypač  svečiams iš užsienio atskleidė, kokia įvairialypė, gyva, spalvinga yra Lietuvos sostinė naktį.
Ne ką mažiau gyvastingi, įdomūs ir turiningi turėtų būti Europos kultūros sostinės ruduo bei žiema.
Ir  greitai sutemus bus ką veikti: tęsis vasarą prasidėjęs vienas didžiausių projektų, gavęs 5,2 mln. litų Europos Komisijos paramą, – "Europos menų mokykla". Jo metu apie 800 meno studentų ir jaunųjų menininkų iš užsienio bei Lietuvos savo kūrybą skirs Vilniui ir jo svečiams.
Turtingi įspūdžiais bus ir kiti vakarai. Pavyzdžiui, spalio 16-22 dienomis bus galima dalyvauti devintajame Japonijos filmų festivalyje. Kasdien po du seansus – 19 ir 21.30 valandomis – bus rodomi "Forum Cinemas Vingis" (Savanorių pr.7). Besidominčiųjų urbanizmo, dizaino ir vizualiųjų menų sritis jungiančiais renginiais nuo 21 valandos lauks Neries krantinėje (šalia Karaliaus Mindaugo tilto ir Lietuvos energetikos muziejaus) įsikūrusi kultūros platforma "KultFlux".

Apsilanko daugiau turistų

Ką Europos kultūros sostinės statusas duos pačiam Vilniui ir Lietuvai?
Pirmiausia – didesnį žinomumą tarp europiečių. Taip pat talkins bendrųjų Europos Sąjungos deklaruojamų vertybių  – tolerancijos, multikultūriškumo, tarpusavio dialogo – sklaidai.
Tačiau kol nesibaigė 2009-ieji ir "Vilniaus – Europos kultūros sostinės" programos renginiai, apie jos galutinę įtaką ir reikšmę kalbėti dar ankstoka. Tačiau lūkesčiai pildosi. Tai pabrėžė Vilniaus vicemeras Gintautas Babravičius ir VEKS direktorius Rolandas Kvietkauskas. Jų pastebėjimu, nepaisant sumažėjusio skrydžių į Vilnių skaičiaus bei kitų dėl ekonominio sunkmečio atsiradusių kliuvinių, Europos kultūros sostinės egzaminą Vilnius kol kas laiko sėkmingai.
Ekspertai vieningai sutaria, kad bene objektyviausias kultūros sostinės sėkmės rodiklis yra padidėjęs atvykusių turistų srautas.
Vilniaus turizmo informacijos centro duomenimis, per pirmąjį  šių metų pusmetį apsilankė maždaug 27 proc. daugiau turistų nei praėjusiais metais. Sulaukiama svečių iš viso pasaulio, tačiau dažniausiai iš gretimų šalių  – Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Baltarusijos.
Išskirtinį dėmesį Vilniuje vykstantiems renginiams rodo vokiečiai. Kitąmet – 2010-aisiais – Vokietijos Rūro miestas bus paskelbtas Europos kultūros sostine.

 

 

Griežtai draudžiama portale „Vilnius by night“ paskelbtą informaciją naudoti kitose svetainėse ar tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti vilniusbynight.lt kaip informacijos šaltinį.
Portalo „Vilnius by night“ administracija komentarų neredaguoja ir už juos neatsako. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įstatymais, šalinsime  tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, vulgarūs, šmeižiantys, įžeidinėjantys privačius ir viešus asmenis, pasirašyti kito asmens vardu, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams ar kitaip pažeidžia įstatymus.