Archyvai

Sukurti didžiausią origami Lietuvoje prireikė kelių savaičių

Lietuviai dizaineriai Vaidotas Gaidelis ir Martynas Kazimierėnas, sulaukę pasiūlymo sukurti milžinišką origami kompoziciją „Europos“ prekybos centre, nedvejojo. „Supratau, kad laukia įdomus iššūkis – atrasti tokią origami formą, kuri ir būdama didesnė nei vieno metro, išlaikytų formą ir neišsilankstytų. Be to, senokai norėjosi padaryti kažką didelio“,- sako pagrindinis idėjos autorius dizaineris Vaidotas Gaidelis, kuris origami aistra užsikrėtė dar vaikystėje ir šiandien yra vienas geriausių šios meno šakos meistrų Lietuvoje.

Didžiausias Lietuvoje

Vaidotai, tvirtini, kad jūsų sukurtas origamis – didžiausias Lietuvoje?

Žiūrint kaip skaičiuosime. Pavyzdžiui, anksčiau esame išlankstę 2 metrų 50 centimetrų ilgio dinozauro T-Rex skeletą. O jeigu skaičiuotume detalių skaičių, mus lenkia Druskininkų moksleiviai, pagaminę kalėdinės eglutės origami iš 6543 popierinių detalių. Tačiau žiūrėdami į bendrą prekybos centro „Europa“ origami kompozicijos dydį, galime drąsiai tvrtinti, kad mūsų darbas tikrai didžiausias Lietuvoje.

Tai kiek prireikė laiko sukurti tokią kompoziciją?

Visų pirma gimė idėja. Su kolega Martynu Kazimierėnu skaičiavome kiek žiedų turėtų kabėti ir kaip jie turėtų būti išdėstyti erdvėje. Tuomet tikrinome kaip reikės saugiai pritvirtinti milžiniškus žiedus ir kokių reikės priemonių sutvirtinti žiedų kompozicijos konstrukciją. Suradę patikimą ir tinkamą variantą sukūrėme ir pirmajį metro skersmens žiedo modelį.

Ir tada ėmėtės lankstymo ir klijavimo?

Taip, tuomet ir prasidėjo juodas darbas. Reikėjo sulankstyti 2700 (70x70cm) popieriaus lapus. Tuomet juos suklijuoti į žiedlapius, žiedlapius klijuoti į pusrutulius, pusrutulius tvirtinti prie troso ir tuomet viską suklijuoti į pilnus žiedus. Prireikė 50 litrų klijų 45 popieriniams žiedams, o šis darbas užtruko daugiau nei dvi savaites. Paskutinis žingsnis buvo sukabinti jau paruoštus žiedus. Čia mums talkino aukštalipiai, kurie kaip vorai karstėsi „Europos“ palubėje ir klausėsi kolegos Martyno komandų: „šitą žiedą aukščiau!“, „šitą šiek tiek į dešinę!“. Kabinimas truko visą naktį. Tik septintą ryto visi lengiau atsipūtė ir išsiskirstė į namus miegoti.

Tikriausiai kuriant rekordinio dydžio origami iššūkių taip pat netrūko?

Didžiausias iššūkis – technologiniai klausimai. Vieno žiedo skersmuo 1-1,2 metro, o masė 8-10Kg, todėl čia veikia jau visai kiti fizikiniai dėsniai nei mažame modelyje. Teko pergalvoti visą tvirtinimo sistemą, atlikti keletą bandymų. Taip pat buvo sunku rasti pakankamai didelius ir lankstymui tinkančius popieriaus lapus. Didžiausias tinkamo kietumo popieriaus lapas, kurį pavyko rasti Lietuvoje, buvo 100×72 cm. Todėl dar didesnius origami žiedus būtų įmanoma pagaminti tik turint žymiai didenių popieriaus lapų.

Jei konkrečiau, tai ne šiaip origami, o kusudama. Kuo kusudama yra ypatinga?

Kusudama istorijos pradžia siekia tuos laikus, kai Japonijoje dar nebuvo popieriaus. Tuomet, prieš tūkstantį metų, į medžiaginius maišelius būdavo dedamos įvairios gydomosios, kvapniosios žolelės, šaknys, medžio žievės, o aplik būdavo pririšama daugybė gėlių žiedų. Taip būdavo suformuojamas kvapnus gėlių rutulys. Iš to ir atsirado pavadiniamas „kusudama“, ką išvertus iš japonų kalbos reikštų „gydantysis rutulys“. Buvo tikima, kad tokie rutuliai atbaido piktasias dvasias ir ligas. Kusudamos būdavo kabinamos per įvairias šventes. Na, o atsiradus popieriui ir origami menui, tikros gėlės buvo pakeistos popierinėmis – lankstytomis. Taip ir atsirado šiuolaikinė kusudama technika.

Ar ketini kada nors sumušti savo paties rekordą?

Mintyse yra daugybė kūrybinių planų. Be to, tas pats prekybos centras „Europa“ ir ateityje ketina savo erdves patikėti puošti idėjų turintiems menininkams, todėl naujiems rekordams yra visos galimybės. Tačiau tegul ateities sumanymams ateina laikas. Nesinori pasakoti apie tai, kas dar nėra sukurta.

Pirmosios origami pamokos – dar vaikystėje

Kaip susidomėjai tradicine japonų meno šaka?

Su origami menu susipažinau būdamas dvylikos. Tuomet į mano rankas pateko A. Paulionytės knyga „Susipažinkime origamis“. Tais laikais, tai buvo praktiškai vienintelė knyga apie origami. Mane akimirksniu sužavėjo popieriaus galimybės – iš vieno lapo galima išlankstyti praktiškai bet ką.

Tad lankstyti mokeisi savarankiškai?

Pradžioje išlanksčiau visus origami lankstinius, kuriuos radau Paulionytės knygoje. Tuomet, kurį laiką, buvo stagnacija, nes Lietuvoje nebuvo jokios informacijos apie origami. Tačiau viskas pasikeitė mūsų šaliai atgavus nepriklausomybę ir atsiradus internetui, kuriame radau naujų žinių apie origami. Galima sakyti, kad tik tada ir pavyko įsigilinti į origami meno subtilybes bei suprasti, kad tai iš tiesų yra menas, reikalaujantis daug kantrybės, kruopštumo bei laiko.

Dabar to kruopštumo mokai ir kitus?

Karts nuo karto pateikiu lankstymo instrukcijų savo internetiniame tinklaraštyje, o mano kolega Giedrius origami meno dirbtuves rengia „Artotekoje“. Pats dažniausiai neturiu tiek laiko, kad rengčiau origami kursus. Dažniausiai pramogai pamokau to savo draugus ir pažįstamus.

Tai ar daug Lietuvoje turime origami technikos meistrų?

Šiuo metu, rimtų origami meistrų yra nedaug. Praktiškai galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų, tačiau auga jaunesnioji būsimųjų origami meistrų karta, kurie lanksto tokius dalykus, kokių jų amžiuje net neįsivaizdavau, kad būna. Daugiau ar mažiau pažįstu visus rimtesnius Lietuvos origami lankstytojus, su kuriais stengiamės dalintis patirtimi ir naujienomis.