Roko muzika Vilniuje

Roko muzika visada buvo išsilaisvinimo, emancipacijos ir maišto prieš suvaržymus išraiška. Lietuva yra ne išimtis. Sunkiosios muzikos judėjimas čia prasidėjo dar sovietiniais laikais, kai muzikantai savo muzika bandė pasakyti tai, ką cenzūra norėdavo blokuoti visais įmanomais kanalais.

Roko muzikos sovietinė valdžia netoleravo kaip „vakarietiškos“ ir „žalingos visuomenei“. Vis dėlto, nepaisydami draudimų, Lietuvos rokeriai augindavo ilgus plaukus ir įvairiais nelegaliais būdais bandydavo gauti Vakaruose populiarių roko muzikantų įrašų.

Tikru roko atgimimu galima laikyti 1980-1989 metų laikotarpį. Tada susikūrė dar ir dabar garbinamas ir mėgstamas „Didysis Lietuvos Roko Muzikos Grupių Ketvertas“. Anksčiausiai jų atsirado „Hiperbolė“. 1982-aisias susikūrusi grupė iš karto pavergė klausytojus melodiškomis dainomis ir buvo pirmoji, kuri sutraukdavo pilnus stadionus savo gerbėjų.

Kiek vėliau atsirado Andriaus Mamontovo įkvėpta grupė „Fojė“. Liūdni, kartais net desperatiški dainų motyvai atspindėjo maištą prieš sovietinę kultūrą. „Fojė“ tapo tokia populiari, jog 1997-aisias, kai grupė nusprendė išsiskirti, jų atsisveikinimo koncertas sutraukė net 60 tūkstančių fanų. Dabar „Fojė“ veiklą tęsia Andrius Mamontovas, užsiimantis soline karjera. Bet kiekvieno koncerto metu jis atlieka ir senąsias dainas, kurių metu atmosfera įkaista iki maksimalių ribų.

Didžiajam ketvertui priskiriama ir grupė „BIX“. Jos skambesys — įdomus ska, punk ir sunkiojo roko derinys. „BIX“ dainų tekstai, kaip ir daugumos to laikotarpio grupių, yra ganėtinai politizuoti, nukreipti prieš valdžios aparatą. „BIX“ nėra nutraukusi savo veiklos, vis dar dažnai rengia koncertus, pasirodo įvairiuose muzikos festivaliuose. Visai neseniai, Rugsėjo 1-osios dienos proga, BIX koncertavo Vilniaus Vingio parke. Čia buvo pasirodęs ir legendinis Andrius Mamontovas su grupe.

Galų gale, kalbant apie Lietuvos roko muzikos grandus, negalima pamiršti „Anties“. Ši grupė daugiausia yra tapatinama su Algirdo Kaušpėdo asmenybe. Tai muzikantai, kurių darbus sunku įsprausti į kokius nors žanrinius rėmus. Pilni maišto, ekstravagantiškos išvaizdos ir tikros roko dvasios, grupės „Antis“ atlikėjai pavergė ne vieno klausytojo širdį. Grupė visiškai neseniai atsikūrė ir išleido naują albumą, kurio pardavimai yra neįtikėtinai geri.

Kalbant apie dabartinę situaciją, populiariausios Lietuviško roko grupės moderniojoje scenoje yra „Biplan“, „Requiem“, folklorinį metalą grojantis „Žalvarinis“, nenusakomo disko-roko stiliaus grupė „Sportas“, bei kiti atlikėjai. Dauguma jų nuolat koncertuoja, ypač Vilniuje, kur roko scena yra aktyviausia visoje Lietuvoje.

Kalbant apie Vilniaus miestą, čia veikia daugiausiai vietų, kur roko muzikos fanai gali surasti įdomios veiklos. Visų pirma reikėtų išvardinti keletą barų, kurie specializuojasi į sunkiosios muzikos gerbėjų auditoriją.

Bixai. Ši vieta, jau sprendžiant iš pavadinimo, atiduota pagarba jau minėtai legendiniai Lietuvos roko grupei „BIX“. Netoli Aušros vartų, Etmonų gatvėje esanti vieta iš karto patraukia savo dvasia. Tai trijų aukštų baras, kuriame gausybė vietos. Apačioje yra įrengta šokių salė, kur dažnai organizuojami roko muzikos vakarėliai ir diskotekos iki pat paryčių. Antrajame aukšte yra pagrindinė vieta, kur organizuojami koncertai, rengiami sporto varžybų žiūrėjimo seansai. Trečiasis aukštas labiau skirtas ramesnės aplinkos (jeigu tokia įmanoma roko muzikos gerbėjui) beieškantiems žmonėms. Čia įrengti biliardo ir pulo stalai, galima žaisti įvairius stalo žaidimus. „Bixuose“ net padavėjai atrodo taip, tarsi vienas iš įdarbinimo kriterijų yra „roko išvaizda“. Tai tikrai puikus, nuotaikingas, ieškančiam alternatyvos populiariajai kultūrai žmogui skirtas baras.

Alaus namai. Kita, dar didesnį plotą užimanti roko muzikos oazė yra Goštauto gatvėje, netoli Baltojo tilto įsikūrę „Alaus namai“. Didėlė baro erdvė leidžia reguliariai organizuoti roko muzikos koncertus, kurie sutraukia gausybę žmonių. Įdomus dalykas yra tas, jog bet koks koncertas „Alaus namuose“ kainuoja tiek pat — vos 5 litus. Čia jau yra pasirodę tokios Lietuvos sunkiosios muzikos legendos kaip „SBS“, „Rebelheart“, „Sportas“ ir gausybė kitų alternatyviojoje scenoje žinomų muzikantų.

„Alaus namai“ ne tik koncertų, bet ir vakarėlių vieta. Didelė šokių aikštelė būna tiesiog užtvindyta savaitgaliais. Čia dažnai rengiami vadinamieji „Liverpool“ vakarėliai. Jų metu skamba britiškojo roko atlikėjų dainos, o linksmybės užsitęsia iki pat paryčių.

Klubas Musė. Gedimino prospekto prieigose, Jakšto gatvėje esanti „Musė“ yra roko muzikos koncertų rengimu besispecializuojanti vieta. Čia dažnai sulaukiama svečių iš užsienio, o skambančios muzikos žanrai yra be galo įvairūs — nuo sunkiojo metalo ir roko iki pank-roko ir netgi ska.

2008 m. „Musė“ gavo Lietuvos Alternatyviosios muzikos apdovanojimų specialųjį prizą. Jis buvo suteiktas už tai, kad „Musė“ skleidžia roko muzikos kultūrą Lietuvoje, suteikia šansą grupėms pasirodyti ir sėkmingai pradėti savo muzikinę karjerą. Tai tik parodo, kokia svarbi vieta roko muzikos gerbėjams yra „Musė“.

Mulen Ružas. Ir galų gale, tai kas jau yra tapę savotiška metalo muzikos Meka Vilniuje. Klubas „Mulen Ružas“, stovintis ant Tauro kalno, Mykolaičio-Putino gatvėje, yra legendinė vieta, kur vyksta visi svarbiausi metalinės muzikos renginiai Lietuvos sostinėje. „Nile“, „Diary of Dreams“, „Kreator“, — tai tik kelios grupės, kurios jau yra peržengę „Mulen Ružo“ slenkstį arba jau suplanavusios tai padaryti.

Jeigu esate metalo gerbėjas, neaplankyti šios vietos Vilniuje būtų tikras praradimas. Labai verta planuoti savo kelionę maždaug tuo metu, kai rengiami festivaliai arba koncertai šioje fantastiškoje erdvėje.

 

Griežtai draudžiama portale „Vilnius by night“ paskelbtą informaciją naudoti kitose svetainėse ar tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti vilniusbynight.lt kaip informacijos šaltinį.
Portalo „Vilnius by night“ administracija komentarų neredaguoja ir už juos neatsako. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įstatymais, šalinsime  tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, vulgarūs, šmeižiantys, įžeidinėjantys privačius ir viešus asmenis, pasirašyti kito asmens vardu, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams ar kitaip pažeidžia įstatymus.