Archyvai

Olandas Albertas apie Vilnių, Rygą ir Taliną

Vilnius, Ryga ir Talinas užsieniečiams, niekada nebuvusiems Baltijos valstybėse, dažnai atrodo visiškai vienodi miestai. Lietuva, Latvija ir Estija dažnai suplakamos į bendrą identitetą besidalinančių valstybių grupę ir laikomos vienetu. Visiškai su tuonesutikti negalime, bet vis dėlto skirtumai, kartais pakankamai dideli, egzistuoja. Mintimis apie tai, kuo tarpusavyje skiriasi Baltijos šalių sostinės, su portalu vilniusbynight.lt pasidalino šiuo metu Lietuvoje studijuojantis olandas Albertas Hendriksas.

Studijavo Taline ir Vilniuje, lankėsi Rygoje

Kodėl Albertas yra kompetetingas kalbėti šia tema? Kaip atskleidė pašnekovas, jis šiuos miestus žino „kaip nuluptus“, nes juose gyveno arba praleido daug laiko. „Aš visą 2008 metų vasarą praleidau Taline. Ten vyko vasaros mokykla politikos mokslų studijų srityje. Dienomis vykdavo paskaitos, praktinės užduotys, o vakarais leisdavomės į miestą pažiūrėti kuo kvėpuoja miestas. Gyvenome pačiame Talino centre, todėl viskas buvo ranka pasiekiama. Tai buvo iš tikrųjų gera patirtis“,- apie aplinkybes, dėl kurių atsidūrė Taline, pasakojo Albertas.

„Lietuvoje esu nuo šių metų vasario mėnesio, kai prasidėjo pavasario semestras. Mokausi pagal ERASMUS mainų programą. Dabar esu visiškai „perkandęs“ Vilnių, jaučiuosi čia kaip namie. Kartais draugams Olandijoje net atsibosta klausytis mano įspūdžių“,- juokavo pašnekovas. „Tuo tarpu Rygoje gyventi neteko, tačiau dažnai tenka ten apsilankyti. Ir būdami Taline nuvykdome savaitgaliui į Latviją, juk tai visiškai netoli. Todėl ir šią sostinę esu matęs jau ne kartą ir galiu šiuo bei tuo pasidalinti apie miesto kultūrą.“,- apie Rygą kalbėjo olandas.

Vilniuje nėra vėjo ir rečiau lyja

Paklaustas, kuo skiriasi Vilnius, Ryga ir Talinas, Albertas turėjo keletą skirtingų pastebėjimų. „Man patinka Vilnius, nes čia nėra taip vėjuota ir lyja kur kas mažiau. [juokiasi]. Bet galbūt taip yra todėl, kad tiek Ryga, tiek Talinas yra ant jūros kranto įsikūrę uostai. Prie vandens visada oras būna šiek tiek audringesnis. Visus kartus, kai buvau Rygoje, lietus dažnai pakišdavo koją. Kita vertus, Vilniuje prie jūros nenueisi, per smėlį basom nepasivaikščiosi. Nors man smagu pabėgioti Neries pakrante.“,- apie klimato skirtumus pasakojo Albertas.

„Dar vienas įdomus dalykas yra rusų kalbos naudojimo lygis. Kadangi universitete mokiausi rusiškai, būdamas Taline visada stengdavausi žmonių klausti įvairių dalykų būtent šia kalba, o ne angliškai. Ir dauguma man atsakydavo taip pat. Tą patį galima pasakyti ir apie Rygą. Tačiau Vilnius yra kitoks. Vyresni gyventojai kalba rusiškai, tačiau dauguma jaunimo nemoka. Nežinau, tai gerai ar blogai. Betkokiu atveju, su jaunimu gali susikalbėti angliškai.“,- lingvistines vingrybės aptarinėjo olandas.

Albertas atskleidė keletą savo minčių ir apie Vilniaus, Rygos ir Talino senamiesčius. „Fiziškai jaučiasi, jog Vilniaus senamiestis yra didžiausias iš visų trijų miestų. Nesakau, jog Ryga ir Talinas negali pasigirti lygiai tokiu pat grožiu kaip Lietuvos sostinė, tiesiog skersai pereiti Vilniaus senamiestį užtrunka tikrai ilgiau negu kitus du. Be to, jaučiasi, kad Lietuva yra katalikiškas kraštas. Rygoje ir Taline dominuoja protestantiško stiliaus pastatai, o tuo tarpu Vilniuje daugiausiai pamatysime katalikiškos pakraipos bažnyčių.“,- kalbėjo studentas.

„Ryga yra didelis uostas, atplaukia daug laivų, skraido daug lėktuvų. Panašiai ir Taline, kur savaitgaliais atvyksta daug turistų iš Suomijos pailsėti ar tiesiog apsipirkti, nes Estijoje pigiau. Tuo tarpu Vilnius pramonės atžvilgiu atrodo ramesnis, čia daugiau barų, klubų, o ir turistai atrodo iš įvairesnių valstybių suvažiuoja“,- savo pastebėjimus dėstė Albertas.

Baltijos šalių sostinės turi ir nemažai panašumų

„Nepaisant šių skirtumų tarp miestų, negalėčiau atskirti esto, latvio ir lietuvio vien tik į juos pažiūrėjęs ar persimetęs keliais žodžiais nevietine kalba. Visose trijose sostinėse smagu pabūti, visur turiu likusių gerų draugų. Žmonės yra šilti, mielai bendrauja, domisi manimi, iš kur esu atvykęs, ką čia veikiu ir t.t.“,- įspūdžius iš Vilniaus pasakojo olandas.

„Man patiko tai, kad Vilniuje, Rygoje ir Taline veikia beveik tokie patys parduotuvių tinklai, o kainos beveik nesiskiria. Gali vykti į bet kurį iš trijų miestų ir negalvoti apie galimas per dideles išlaidas. Taip pat smagu yra tai, jog visada žinai kokio alaus nusipirkti. Niekada neapsigausi, nes atrodo, kad visas alus Baltijos šalyse yra gaminamas vienos bendrovės, kuri tikrai išmano savo darbą [juokiasi]“,- bendrų sąsajų tarp miestų ieškojo pašnekovas.

„Trumpai tariant, lietuviai, latviai ir estai iš pirmo žvilgsnio per daug nesiskiria. Tačiau kai pradedi kreipti dėmesį į detales, tada pasimato tautų unikalumas. Vis dėlto žmonės visose trijose šalyse tikrai yra mielaširdingi ir aš visiškai nesigailiu čia atvykęs. Tikrai jaučiuosi žinantis daugiau, negu anksčiau ir tuo esu labai patenkintas“,- gražia gaida pokalbį užbaigė Albertas.

 

Informacija © Vilnius by Night. Griežtai draudžiama kopijuoti bei platinti be vilniusbynight.lt sutikimo.