Archyvai

Lietuvoje norima uždrausti prekybą dangaus žibintais

Praėjusį savaitgalį „Sostinės dienų” metu vilniečiai ir miesto svečiai susižavėję stebėjo nuostabų reginį, kai 1200 dangaus žibintų lėtai kilo į dangų. Netrukus šie gražūs vaizdai gali tapti praeitimi. Praėjusią savaitę žiniasklaidoje pasirodė pranešimas, teigiantis, kad vakaro dangų puošiantys skraidantys žibintai Lietuvoje bus uždrausti. Mat, jie kelia pavojų skrendantiems lėktuvams bei gali sukelti gaisrą.

Kovodami su šiuo, jokio teisinio pagrindo neturinčiu sprendimu, pirmadienį dangaus žibintais prekiaujančių verslininkų iniciatyvinė grupė Ūkio ministerijai įteikė dokumentą, kuriame teigia, kad jų kompanijos į Lietuvą importuoja tik kokybiškus bei saugius dangaus žibintus bei ragina priimti sprendimą tik įsigilinus į situaciją bei aplinkybes ir atlikus reikiamus tyrimus.

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos (VNMPI) Vilniaus skyriaus vedėjas Arvydas Naina praėjusios savaitės pranešime tikino, kad dangaus žibintai uždrausti keliose Europos valstybėse. Kokybiškus dangaus žibintus iš Tailando importuojančios bendrovės „Balionų šalis” vadovo Tomo Šiuipio teigimu, tik vienos Kinijos kompanijos gaminami dangaus žibintai (kurie nėra įvežami į mūsų šalį) yra draudžiami Austrijoje, Vokietijoje ir Maltoje, tačiau niekur kitur Europoje nėra uždrausta visa dangaus žibintų produktų grupė.

„Per pastaruosius 4 metus parduota tūkstančiai dangaus žibintų, tačiau yra žinomas tik vienas incidentas, įvykęs prieš kelis mėnesius restorano „Senas namas“ kavinėje. Būtent šis įvykis yra pagrindinis VNMPI argumentas uždrausti dangaus žibintus. Mums šis atvejis yra žinomas – nekokybiškus žibintus skraidino neblaivūs asmenys, gaisras buvo smulkus ir netrukus užgesintas. Taigi akivaizdu, kad jokių problemų nekyla, kai tinkamai, atsižvelgiant į naudojimo instrukciją, elgiamasi su kokybiškais dangaus žibintais”, – rašo iniciatyvinė verslininkų grupė Ūkio ministerijai įteiktame rašte.

Iniciatyvinės grupės teigimu, tinkamai naudojamas ir kokybiškas dangaus žibintas nekrenta degdamas iš dangaus, jis degdamas kyla tik į viršų, o leistis pradeda tik pilnai užgesęs, todėl yra visiškai saugus priešgaisriniu atveju. Lėktuvų pilotų išsakytus nuogąstavimus dėl baimės išsklaidė kompanijos „Balionų šalis” vadovas teigdamas, kad dangaus žibintai nekyla aukščiau 400 metrų į viršų, todėl tikrai neturėtų gąsdinti lėktuvų pilotų. „Kaip ir su kiekvienu įsigytu produktu, kas tai bebūtų – žibintas, degtukai ar šaldytuvas – reikia elgtis pagal instrukcijas. Kad tai saugi pramoga galėjome įsitikinti praėjusį savaitgalį, kai Vilniuje į dangų paleisti 1200 dangaus žibintų dovanojo daugybę malonių akimirkų bei buvo visiškai saugūs”, – teigia Tomas Šiuipys.

Pastaruoju metu Lietuvoje itin išpopuliarėję dangaus žibintai nebėra tik Tolimųjų rytų tradicija. Dangaus žibintai leidžiami tiek per asmenines šventes bei Valentino dieną ir Jonines, tiek per Sausio 13-osios minėjimą bei žuvusio Lenkijos prezidento pagerbimą, todėl toks draudimas tik paskatintų nelegalią prekybą internete ir turguose.