Archyvai

Kova su piratavimu – misija neįmanoma?

„Linkomanija“ uždaryta, bet veikia. Po poros valandų nuo pasirodymo legaliose platformose režisieriaus Justino Krisiūno filmas „Širdys“ atsiduria piratinėse svetainėse. Ar nekovojame su vėjo malūnais? Šis klausimas kyla stebint turinio piratavimo situaciją Lietuvoje. Ką galime pakeisti?

Sausio mėnesį Lietuvos apeliaciniam teismui nusprendus įpareigoti interneto paslaugų tiekėjus uždrausti savo klientams pasiekti „Linkomanijos“ interneto svetainę, džiaugtasi, jog žengtas svarbus žingsnis piratavimo lygio mažinimui Lietuvoje. Tačiau praėjus vos mėnesiui nuo šios, atrodo, svarbios pergalės ir toliau daugybė nelegalų turinį besirenkančių vartotojų sėkmingai naudojasi šia svetaine, jos turinys nuolat atnaujinamas ir papildomas pavogtais kūriniais.

„Žinoma, labai skaudu, kai tavo darbas yra pavagiamas. Filmas „Širdys” buvo kurtas iš asmeninių lėšų. Kino kūrimas yra brangus, ilgai trunkantis procesas. Tokios vagystės veda link to, jog panašaus pobūdžio kūrinių tiesiog nebebus.  Kita vertus, labai norisi padėkoti tiems žiūrovams, kurie renkasi filmus žiūrėti legaliai,“ – sakė filmo „Širdys” režisierius Justinas Krisiūnas.

Pasak asociaciją LATGA byloje dėl „Linkomanijos“ blokavimo atstovavusio advokato Andriaus Iškausko, dar anksti vertinti rezultatus. A.Iškauskas atkreipė dėmesį, jog nuo balandžio 1 d. įsigalios autorių teisių įstatymo pataisos, kurios leis dar efektyviau blokuoti piratines svetaines – nelegalaus turinio platintojai bus blokuojami be teismo sprendimų.

„Suprantu, kad kūrėjams norisi sprendimų čia ir dabar, bet šis procesas yra lėtas, visuomenė edukuojasi pamažu, turime vis daugiau ir daugiau galimybių gauti legalų turinį, o mažėjant prieigos taškų prie nelegalaus turinio, tikiu, kad piratavimą mes įveiksime,“– sakė A.Iškauskas.

„Nuosekli, įstatymais įteisinta kova su piratavimu yra būtina, tačiau tuo pačiu turime skatinti legalumo kultūrą ir pasiūlyti žiūrovams kuo daugiau legalaus turinio, kad vogti tiesiog nebūtų prasmės, “– į būtinybę užtikrinti kokybiško turinio pasiūlą dėmesį atkreipė Andrė Balžekienė, namų kino platformos „ŽMONĖS Cinema“ vadovė.

Visgi, pasak A.Balžekienės, kokybiškam turiniui  atsirasti internete trukdo tie patys vartotojų įpročiais rinktis nemokamą, nelegalią alternatyvą. „Siųstis nelegalų turinį ilgą laiką buvo norma, teisindavome save, kad kitaip nėra galimybės pažiūrėti vieno ar kito filmo. Atsiradus legalioms platformoms Lietuvoje ir pasaulyje, pasiūlos situacija gerėja, tačiau piratavimo mastai išlieka dideli. Laikas žmonėms suprasti, kad žiūrėdami filmus nelegaliai, jie neprisidės prie legalaus turinio atsiradimo internete. Filmų kūrėjai nenori matyti, kaip jų darbas vos po poros valandų nuo legalios premjeros internete atsiduria piratinėje platformoje. Tai kuria nesąžiningumo atmosferą.“ 

Internetinėje kino platformoje „ŽMONĖS Cinema“ kino mėgėjai gali legaliai išvysti šiuo metu šalies kino teatruose rodomus ir anksčiau sukurtus filmus, didžiausių kino festivalių hitus bei kino klasiką, kino platformos filmai turi lietuviškus subtitrus arba yra įgarsinti lietuviškai. Susipažinti su „ŽMONĖS Cinema“ repertuaru ir išbandyti kino platformą galima adresu: www.zmonescinema.lt

Comments

mood_bad
  • Kolkas nėra komentarų.
  • chat
    Add a comment