Archyvai

Italas metalistas apie kultūrinius skirtumus

Subkultūros visą laiką traukia paprastų žmonių akis – juodai besirengiantys „metalistai“, spalvotieji ir ekstravagantiškieji pankai, liūdnai pagarsėję skustagalviai „skinai“ ir kitos išskirtinės žmonių grupės nudažo kasdienybę kitomis spalvomis. Nors eiliniam piliečiui sunku suprasti subkultūrų tikslus, atsiradimo priežastis ir kitus aspektus, tačiau visose valstybėse galima rasti tokių žmonių. Mes kalbamės su Italijos piliečiu, metalistu Džiuzepe Perotti, kuris visai neseniai svečiavosi Vilniuje.

Italija nėra metalistų šalis

Atvykęs iš Palermo miesto, Džiuzepė aplankė legendinės grupės „Metallica“ koncertus Taline ir Vilniuje. Paklaustas, kodėl vyko būtent į Baltijos šalis pamatyti „Metallica“, Džiuzepė buvo atviras. „Pirmą kartą „Metallica“ gyvai pamačiau 2009 m. jų koncerte Romoje ir nusprendžiau, jog vieno karto man per mažai. Todėl nusprendžiau įsigyti bilietų į šios grupės koncertus kitose valstybėse. Tai tapo gražia tradicija ir dabar aš važinėju po įvairias valstybes, lydėdamas šią grupę.“

„Pirmą kartą šiaurinėje Europos dalyje atsidūriau šių metų kovo mėnesį, „Metallica“ koncerte Osle. Buvau apstulbęs, kiek daug metalistų vaikščioja gatvėmis, kad jų yra visur, o susirasti sunkiosios muzikos barą miesto centre nėra jokių problemų. Tai labai skiriasi nuo Italijos. Gyvendamas Palerme, retai kada pamatysi metalistą su visa tinkama ir derančia atributika. Čia jų tikrai nėra daug, o jeigu ir yra, dažniausiai tokiems žmonėms yra sunku, nes nėra nei specializuotų barų, nei atributikos parduotuvių, kuriose būtų didelis pasirinkimas. Tuo tarpu Švedijoje, Suomijoje ir Lietuvoje buvau apstulbęs, kiek daug žmonių mėgsta metalo muziką ir nevengia tai parodyti. Teko aplankyti ne vieną roko arba net specialiai metalo muzikos barą, kuriame sutikau nemažai įvairių stiliaus gerbėjų“,- kultūrinius skirtumus dėstė Džiuzepė.

Pašnekovas iš Italijos taip pat mano, kad prie tokios situacijos prisideda ir klimato ypatybės. „Matote, Italijoje labai karšta, ypač pietinėje jos dalyje. Vasarą temperatūra pakyla virš 35 laipsnių. Jeigu esi metalistas, tai tikriausiai mėgsti nešioti tamsius rūbus, dažniausiai odinius, turi prisikabinęs vieną kitą metalinę grandinę, ką jau kalbėti apie ilgus plaukus. Toks rengimosi stilius ir labai karštas klimatas tarpusavyje nedera, o man kartais vasarą tenka iškęsti tikrai didelį karštį. Be to, italai dažniausiai geria vyną, o tradicinis metalistų gėrimas yra alus. Galbūt todėl ir nėra tiek daug metalistų Italijoje“,- juokdamasis pasakojo Džiuzepė, kuris ir pokalbio metu dėvi odines kelnes, sunkius kareiviškus batus, o ilgi juodi plaukai siekia juosmenį.

Vilniuje buvo puikus koncertas ir geras vakarėlis po jo

Paklaustas apie savo vizitą į Vilnių, Džiuzepė teigia tikrai nenusivylęs. „Esu aplankęs daugybę „Metallica“ koncertų, ir šou Vilniuje kitiems niekuo nenusileido. Tikrai matėsi, kad „Metallica“ čia grojo pirmą kartą, nes viso koncerto metu žmonės tiesiog šėlo, o tie, kurie turėjo sėdimas vietas, bandė prasmukti ten, kur fanai stovėjo ir judėjo muzikos ritmu.“,- įspūdžiais dalinosi Džiuzepė.

„Visada turiu tradiciją po koncerto pabūti mieste, tad iš koncertų salės [„Siemens“ arena – red. pastaba] sugrįžome į Vilniaus centrą. Vos išlipę iš taksi pačiame mieto centre paėjome kelis žingsnius ir pamatėme keletą metalistų, berūkančių lauke. Įėjome į barą, o pasirodė, kad tai „Metallica“ koncerto vakarėlis, kuriame buvo daug šios grupės fanų, ką tik parėjusių iš renginio. Alus buvo labai skanus, o žmonės draugiški. Dar pridėkime gerą, prie širdies esančią muziką ir daugiau nieko nebereikia geram pasilinksminimui. Nelabai prisimenu kaip grįžome iki savo viešbučio, bet buvo labai smagu“,- apie vakarėlį po koncerto pasakojo su šypsena pasakojo italas.

Žada aplankyti Lietuvą dar kartą

„Lietuvoje buvome tik kelias dienas, nes reikėjo grįžti į Italiją darbo reikalais. Kartais nenoriai palieku tas valstybes, kuriose pabūnu tik labai trumpai. Tada sunku susidaryti tinkamą įspūdį apie šalį, juk per dvi dienas negali pajusti jos ritmo, kuo gyvena čia esantys žmonės ir kokia kultūra tvyro ore“,- kiek apgailestaudamas pasakojo Džiuzepė.

„Vis dėlto per tą trumpą laiką pastebėjau, jog Lietuva yra šiaurietiško tipo valstybė, kas man labai patinka. Čia nei per karšta, nei per šalta, todėl metalistų tikrai daug pamatysi [juokiasi – red. pastaba]. O šiaip, kiek susidariau įspūdį per keletą dienų, lietuviai yra draugiški, paslaugūs žmonės. Nors ir tylesni negu italai, bet daug garsiau dainuoja ir gerai moka angliškai. Visi „Metallica“ dainų tekstai per koncertai buvo dainuojami žodis į žodį visos minios, o Italijoje visi dažniausiai moka tik priedainius“,- juokavos italas.

„Ketinu dar kada nors sugrįžti į Baltijos valstybes, man jos visai patiko. Tik atstumas gana didelis. Aš dirbu programuotoju, todėl neturiu sėdėti ofise kiekvieną dieną, galiu dirbti internetu. Tai reiškia, jog turiu daug laiko keliauti po visą Europą. Galbūt atvažiuosiu vasarą į Vilnių, čia oras daug palankesnis būti metalistu“,- linksma gaida pokalbį užbaigė Džiuzepė.