Archyvai

Iš meilės vynui gimė krautuvė „La Vinia“

Ponia Audronė, besišypsanti vilnietė, plačiai atveria savo naujos vyno krautuvės duris ir pakviečia prie ąžuolo statinės, kurioje brendo ne vienas butelis gėrimo, pagaminto iš kaitrioje saulėje sunokusių vynuogių. Čia stovi atkimštas butelis vyno, kas neįprasta net specializuotose vyno parduotuvėse. „O kaip gali žinoti, ką nusipirkti? Užrašo ant butelio etiketės nepakanka, skonis paaiškėja po pirmo gurkšnio“, – šypsosi Audronė Sargūnienė, patyrusi vyno ekspertė. Ji stengiasi, kad čia būtų ypatinga atmosfera, nors jos vyno ir gardėsių parduotuvė atidaryta ne kokiame senamiesčio rūselyje, o dideliame prekybos centre – arčiau žmonių. Naujoje vyninėje siūloma net 500 pavadinimų kruopščiai atrinktų vynų.

Nors parduotuvė įsikūrusi Šiaurės miestelyje, čia kvepia Pietumis – itališku kumpiu, su rozmarinu ir įvairiomis prieskoninėmis žolelėmis, marinuotomis alyvuogėmis, saulėje džiovintais pomidorais.

""

Vyno parduotuvė buvo Audronės svajonė, kuri išsipildė per penkiolika metų, kurie buvo pašvęsti pažinti ne tik vyną, bet ir žinomus pasaulio vyndarius. Kelionėse nuo Pietų Afrikos iki Amerikos, nuo Pietų Ispanijos iki Krymo ji išvydo ne tik vyno ūkius, bet ir išragavo įvairius vynus, išvaikščiojo laukus, kuriuose sirpsta vyno uogos.

„Pirma, mano parduotuvė kitokia, nes čia galima paragauti vyno, antra, visi vynai „La Vinia“ kruopščiai atrinkti. Man skambūs pavadinimai nėra svarbiausi. Puikus vynas gali kainuoti keliolika litų, svarbu jį atrasti tarp gausybės beverčių butelių. Mūsų lentynose – perliukai iš perliukų. Kiekviena vynuogių veislė, kaip sakoma, turi savo terra, žemę, kurioje geriausiai auga ir noksta. Čia ir gimsta geriausi vynai.

""

Audronė Sargūnienė

Shiraz vynuogės, pavyzdžiui, auginamos daug kur, tačiau geriausiai sunoksta Australijoje. Chardonnay – Burgundijoje. Baltieji Sauvignon blanc vynuogių vynai geriausi atkeliavę iš Naujosios Zelandijos“, – aiškina parduotuvės „La Vinia“ šeimininkė. Naujausias Audronės atradimas – vynai iš Makedonijos, kol kas jų vos keturios rūšys, bet po mėnesio žadama kur kas daugiau išskirtinių, įdomių vynų. „La Vinia“ lentynose yra vynų iš viso pasaulio. Nemažai jo rūšių atvežta iš vyno gerbėjams Lietuvoje dar menkai pažįstamų, tačiau vis labiau pripažįstamų vyndarystės kraštų – Jungtinių Amerikos Valstijų, Australijos, Ukrainos.

Audronę žavi ilgaamžiai vynai. Prieš keletą metų Prancūzijoje, Bordo regione, vyno ūkio šeimininkai ekspertei iš Lietuvos pasiūlė paragauti jos metų Sauternes pagaminto prieš pusę amžiaus. „Vynas buvo nuostabus, aromatingas, kvepėjo kriaušėmis ir abrikosais, savo pastebėjimus surašiau į specialią knygą. Ilgaamžiai vynai rūsiuose atidarinėjami kas keliolika metų ir ragaujama, skanaujant, kaip pasikeitė jo skonis. Savo klientams mes galėsime užsakyti tam tikros pagaminimo datos vyno. Atkimšti savo metų butelį – tikrai išskirtinis malonumas“, – į prisiminimus panyra Audronė.

Jos šeimai priklausančioje krautuvėje Audronė būna nuo ryto iki vakaro ir savo klientus gali konsultuoti valandų valandas. Kalbėti apie vyną jai – didelis malonumas. Toks, it kąsnis žąsų kepenėlių pašteto ant šviežios bagetės su gurkšniu Sauternes vyno. Šalia 500 rūšių vyno krautuvėje prekiaujama paštetais, saulėje džiovintais pomidorais, itališkomis alyvuogėmis, kumpiu, išskirtiniais ir geriausiais pasaulyje pripažintais alyvuogių aliejais ir kitais delikatesais.

""

„La Vinia“ delikatesai

„Žmonės klausia – o ką prie vyno? Bandelė su alyvuogėmis, marinuotomis su rozmarinu, baziliku, džiovintais pomidorais ir itališku vyno butelis, kietasis sūris ir Barolo, Barbaresco ar Amarone vynas. Paprastos dienos vakaras gali tapti tikra gurmaniška vakariene, – pataria „La Vinia“ šeimininkė Audronė Sargūnienė. – Mūsų šaldytuvas pilnas šviežių gardėsių“

Parduotuvės šeimininkė sako, netrukus „La Vinia“ lankytojams bus rengiamos Pietų Afrikos, Italijos ar Argentinos dienos, kurių metu bus siūloma paragauti išskirtinių vynų, taip pat ateityje kviečiami vyndariai, kurie patys pristatys savo gaminama produkciją. „La Vinia“ duris atvėrė „Hyper Rimi“ prekybos centre Žirmūnuose, tačiau netrukus norėtų plėsti ir į kitus Lietuvos miestus.