Archyvai

Franko Zappos bendražygiai Lietuvoje atkurs legendinių muzikos genijaus koncertų dvasią

Talentingojo menininko, jau tapusio legenda, Franko Zappos kūrybinis kelias gerai žinomas Lietuvos melomanams, ir mūsų šalies muzikinėje kultūroje jo kūryba užima svarbią vietą. Primename, kad jau kitos savaitės pabaigoje Lietuvoje koncertuos maestro muzikos žinovams gerai pažįstama JAV grupė “Project/Object”. Joje šiuo metu vėl groja du tikrieji F.Zappos bendražygiai, dainininkai ir gitaristai Ike Willis ir Ray White, kurių šio atlikėjo gerbėjai daugelyje Europos miestų nematė kartu net nuo 1984 m. Lietuvoje ši grupė pasirodys pirmą kartą, jos nariai ypač laukia susitikimo su mūsų šalies publika ir surengs čia net du koncertus.

 

Visi “Project/Object” muzikantai F.Zappą pripažįsta kaip vieną iš žymiausių ir įtakingiausių XX a. atlikėjų ir kompozitorių, kurio kūryba buvo universali ir savotiškai artima daugelio muzikos stilių gerbėjams. Todėl kokia bebūtų šios grupės sudėtis, jos nariai atlieka misiją Zappos kūrybą perteikti senąja dvasia, kuri jų dėka išliko iki šiol, nors paskutiniai šio muzikanto koncertiniai turai baigėsi 1988 m. Taigi “Project/Object” koncertų atmosfera sukelia savo akimis mačiusių F.Zappą scenoje nostalgiškus prisiminimus ir kartu sužadina niekada jo nemačiusios jaunesniosios melomanų kartos smalsumą.

 

Ike Willis ir Ray White pelnytai vadinami vienais iš mėgstamiausių Maestro Zappos gitaristų ir dainininkų. Jų balsai yra išskirtiniai, o gitaros valdymo virtuoziškumas dar papildo šių atlikėjų unikalumą. Zappa su vienu iš jų ar abiem kartu dalyvavo beveik visuose savo koncertiniuose turuose, pradedand 1976 m. Su šiais muzikantais talentingasis atlikėjas įrašė ir geriausiai kritikų vertinamus albumus, tokius kaip “Joe’s Garage”, “Tinsel Town Rebellion”, “You Are What You Is”, “The Man From Utopia”, “Zappa In New York”, ir kitus. Artėjant 18-osioms F.Zappos mirties metinėms, jo kūrybos paskleidimo kuo didesniam klausytojų ratui tąsa, vėl susitikus buvusiems svarbiausiems bendražygiams, įgauna naują prasmę.

 

Ike Willis su Franku Zappa susitiko studijuodamas politikos mokslus Vašingtono universitete, o grojimo gitara meno Ike išmoko tebūdamas aštuonerių. Tuo metu jis įsiprašė į vieno iš Maestro koncertų organizatorių gretas, kad tik galėtų patekti į užkulisius ir asmeniškai susipažinti su savo autoritetu, į kurį norėjo lygiuotis. Šis susitikimas buvo istorinis. I.Willis ne tik yra vienas iš ilgiausiai su F.Zappa buvusių bendražygių, kurio karjera prasidėjo “Joe” vaidmeniu F.Zappos albume “Joe’s Garage”, bet ir sėkmingai tęsia kolegai ir geram draugui duotą pažadą dar ilgai groti Zappos muziką.

 

Ray White jau iki susitikimo su F.Zappa buvo gerai žinomas soul muzikos dainininkas, o gitara grojo roko ir bliuzo muziką. Maestro tą deramai įvertino, nes Ray buvo kartu daugelyje koncertinių turų, o 1980 m. ir 1984 m. koncertuose skambėjo harmoningas ir itin įsimintinas vokalinis R.White ir I.Willis tandemas. R.White taip pat dalyvavo į “jam” atlikimą besiorientuojančių grupių, tokių kaip “KVHW” ir “Umphrey’s McGee”, veikloje. Šio muzikanto talentą ir nuopelnus tėvo kūrybai įvertino F.Zappos sūnus Dweezilas, 2007 m. pakvietęs R. White kaip specialiam svečiui prisijungti prie projekto “Zappa plays Zappa”, su kuriuo jis kocertavo iki 2010 metų.

 

Taigi anksti nutrūkęs Franko Zappos kūrybinis kelias toliau sėkmingai tęsiamas jam artimų žmonių dėka. Galbūt Maestro iš tiesų turėjo šeštąjį pojūtį, nes įžvelgė kažką nepaprasto abiejų muzikantų, kuriuos pasirinko savo muzikos šaukliais, asmenybėse. Tuo šiandien gali įsitikinti kiekvienas, apsilankęs bent viename grupės “Project/Object” koncerte, dvelkiančiame išskirtine “zappiška” energija ir perteikiančiame senų laikų dvasią.

 

Jau vien beveik trijų valandų programa yra pagarbos F.Zappos kūrybai ženklas, nekalbant apie sukuriamą ypatingą atmosferą. Istorinis grupės “Project/Object” turas – dovana kiekvienam F.Zappos muzikos mėgėjui. Ištikimiausi jo gerbėjai Lietuvoje šios grupės pasirodymu galės pasimėgauti du kartus. Pavargusius nuo miesto šurmulio gyva grupės “Project/Object” muzika atpalaiduos rugpjūčio 26 d. Vilniuje, klube “New York”. Sostinėje muzikantai nekantrauja ne tik susitikti su F.Zappos muzikos gerbėjais, bet ir apsilankyti prie Vilnių išgarsinusio originalaus paminklo jam. Dabar jie džiaugiasi pasitaikiusia proga nulenkti galvą prieš draugą, kolegą ir mokytoją. O vis dar besimėgaujančius vasaros malonumais pajūryje, “Project/Object” savo pasirodymu pamalonins rugpjūčio 27 d. Palangoje, klube “Ramybė”, kuriame koncertuoti pageidavo patys muzikantai, iš kitų kolegų ne kartą girdėję apie puikią šio klubo akustiką ir ypatingą jo aurą. Bilietus į šį renginį platina „Tiketa“ kasos ir internetu www.tiketa.lt.