Archyvai

Festivalyje „Skamba skamba kankliai“ folkloras ir džiazas kartu

Talentingų kūrėjų dėka lietuvių liaudies muzikai netenka „dulkėti“ muziejų lentynose. Laikui bėgant folkloras vis ryškiau atgimsta įvairiausiomis meno formomis, ir šį kartą – džiazo ritmais. Specialiai festivaliui „Skamba skamba kankliai“ instrumentinio folkloro ansamblis „Vydraga“ repetuoja „liaudišką“ džiazą, o jiems pritaria profesionalus džiazo pianistas Arūnas Šlaustas. Tad į Šv. Kotrynos bažnyčioje šį šeštadienį vyksiantį koncertą kviečiame atsinešti gerą nuotaiką ir nusiteikti netikėtoms šiuolaikinėms interpretacijoms.

Ilgametis folkloro bei ‘country‘ muzikos kūrėjas bei atlikėjas, ansamblio „Vydraga“ siela Algirdas Klova nenuilstamai ieško originalių būdų į šiuolaikinio gyvenimo ritmą sugrąžinti liaudies muzikos tradicijas. „Vydraga“ groja Lietuvos ir kitų pasaulio šalių (tautų) liaudies muziką, savaip ją interpretuoja, nevengia eksperimentų su kitų žanrų atstovais. Gerai žinomi, pasisekę bendri folk muzikos projektai su Rogeriu Watsonu iš Anglijos ir Tatsuya Okabayashi iš Japonijos, džiazo muzikantais Vladimiru Čekasinu, Skirmantu Sasnausku bei kitais atlikėjais.

Algirdai, folkloro ir šiuolaikinės muzikos sintezė – naujiena pasaulyje ar tik Lietuvoje?

Skirtingų muzikos žanrų jungtinių projektų pasaulyje įgyvendinama daug ir labai sėkmingai. Įvairių sričių, žanrų muzikantai puikiai susigroja vieni su kitais, dalyvauja įvairiuose folkloriniuose bei šiuolaikinės muzikos pasirodymuose. Tuo tarpu Lietuvoje tai gana nauja ir dar tik populiarėjanti muzikinė tendencija. Siekiame, kad liaudies muzika „nedūlėtų“ kaip muziejinė vertybė, o atgimtų viešose erdvėse, keliautų į kitas šalis, kultūras, derėtų su kitų tautų instrumentais, folkloro formomis, neatsiliktų nuo moderniosios muzikos tendencijų.

Kaip pats apibūdinate folkdžiazą?

Folkdžiazas yra folkloro ir džiazo junginys, kai pagal liaudiškus motyvus, dermes, ritmus kuriama džiazo muzika. Ir atvirkščiai.

Ar tokiai skirtingų muzikos žanrų sintezei neprieštarauja „grynieji“ folkloristai?

Yra žmonių, nuoširdžiai besižavinčių tikrąja, archajiškąja, autentiška muzika. Yra ir folkloro ansamblių, kuriančių pagal senąsias tradicijas, kruopščiai besistengiančių atkartoti senųjų atlikėjų kūrybą, atlikimą ir pan. Ir tokių atlikėjų turi būti. Tik taip galime pažinti, suprasti praeitį. Kita vertus, susikoncentravę tik ties senąja kūryba, mes nejudėsime į priekį, liksime neišgirsti ir nesuprasti. Gyvenimas eina į priekį ir skatina eksperimentuoti, ieškoti naujų kelių, naujo požiūrio ir kartais verčia net transformuotis, jungti, rodos, nesujungiamus dalykus. Taip gimsta naujos muzikos kryptys – folkdžiazas, folkrokas, netgi sintezuojamas skirtingų tautų folkloras ir jis dar kartą transformuojamas į džiazą arba roką. Nuostabu. Abi šios muzikinės kryptys turi gyvuoti. Juk ateičiai kurti būtinas paveldas, tačiau folkloro supratimo ribas būtina plėsti.

…O džiazistai?

Jau daugelį metų folkdžiazo projektuose sėkmingai bendradarbiauju tiek su lietuvių džiazo profesionalais, tiek su atlikėjais iš užsienio ir iš jų sulaukiu gausaus palaikymo ir entuziazmo bendradarbiauti.

Papasakokite apie festivaliui ruošiamą kompoziciją „Skamba, skamba“.

„Skamba, skamba“ – tai antroji mūsų kompozicija, gimusi Vilniaus etnokultūros centro iniciatyva. Pirmoji – „Vidury lauko grūšelė“ – buvo atlikta 2009 metų gruodžio mėnesį Vilniaus rotušėje. Šios kompozicijos sėkmė įkvėpė ir toliau kurti folkdžiazo kryptimi ir taip gimė „Skamba, skamba“. Kita vertus, šios dvi kompozicijos – gana skirtingos. „Skamba, skamba“ pasirodymas bus žymiai laisvesnis, todėl turėtų dar labiau nustebinti net mačiusius pirmąją kompoziciją.

Kokias nuotaikas skleis „Skamba skamba“ muzikinė programa?

Kompoziciją sudaro dešimt dalių, jungiančių pačių įvairiausių žanrų lietuviškas dainas ir melodijas, tačiau daugiausia joje – jaunimo meilės ir vestuvinių motyvų, todėl muzikinis ritmas bus energingas, žaismingas, bus daug lyrikos ir net dramatizmo. Kartu su „Vydraga“ kompozicijoje dalyvaus puikus džiazo pianistas, improvizacijų meistras ir kompozitorius Arūnas Šlaustas bei trys Vilniaus B. Dvariono muzikos mokyklos moksleiviai: Adelė ir Emilija Vaiginytės bei multiinstrumentininkas, „Tramtatulio“ laureatų laureatas Matas Macevičius.

Kaip pats vertinate ilgametį festivalį „Skamba skamba kankliai“?

Kaip aš galiu jį vertinti, kai visą gyvenimą esu su juo… Šis festivalis nereikalauja nuomonės ar vertinimų, kaip ir motina, tėvas ar kitas brangus žmogus. „Skamba skamba kankliai“ atsirado prieš mums gimstant ir gyvuos po mūsų. Tai yra liaudies kūrybos, etninio paveldo, kultūros dalis. Labai džiaugiuosi, kad festivalis juda kartu su laiku ir kiekvienais metais yra vis kitoks. Pavyzdžiui, šiais metais atsiranda naujų žanrų – pasakojamoji tautosaka, anekdotai, alaus dainos ir pan.

Tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“ į folkdžiazo vakarą kviečia gegužės 29 d., 19 val., Šv. Kotrynos bažnyčioje, Vilniuje. Be „Vydragos“, scenoje pasirodys ir Klaipėdos folkloro sambūris „Audenis“ su džiazo pianistu S. Šiaučiuliu priešakyje bei svečiai iš užsienio. Festivalio renginiai yra nemokami.