Džiazas Lietuvoje

Džiazas Lietuvoje yra grojamas nuo pat šio muzikos žanro atsiradimo. Dar tarpukario laikotarpiu kiekvienas miestas turėjo savo džiazbendą. Vis dėlto akademinė visuomenė tuo metu gana skeptiškai žiūrėjo į novatorišką, veržlumu ir pasipriešinimu populiariajai visuomenei spindintį muzikos stilių.

Sovietmečiu džiazo muzika praktiškai išnyko. Tai labiausiai susiję su tuo, jog džiazas buvo laikomas proamerikietiška, su komunistine ideologija nesiderinanti muzika. Tai galima suprasti iš to laikmečio lozungų, tokių kaip „Nuo saksofono iki peilio – tik vienas žingsnis“ ar „Džiazas – storulių muzika“.

Vis dėlto džiazo nužudyti nepavyko. Atšilimo Sovietų Sąjungoje laikotarpiu vėl buvo susidomėta šiuo žanru, jis netgi pripažintas tarp akademinio sluoksnio atstovų. 1971 m. Viačeslavas Ganelinas, Vladimiras Terasovas ir Vladimiras Čekasinas suformavo pirmąją tikrą džiazo muzikantų grupę Lietuvoje, pavadinimu GTC. Tai buvo tikras proveržis pogrindinės muzikos scenoje. GTC trio suformavo pamatus ir nubrėžė gaires, pagal kurias toliau turėtų vystytis džiazas Lietuvoje. Ši muzika tapo ir savotiška pasipriešinimo komunistiniam režimui forma.

Atgavus nepriklausomybę, pasidarė daug lengviau didėti džiazo populiarumui. Pradėjo gausėti besidominčiųjų šia muzikos šaka, o išsilaisvinus iš cenzūros gniaužtų į Lietuvą pradėjo plūsti Vakarų pasaulio džiazo muzikantų įrašai, o kai kurie iš jų netgi atvyko čia koncertuoti.

Labiausiai skintis kelią į gerbėjų širdis džiazui padėjo Lietuvoje pradėti organizuoti tokios muzikos festivaliai. Vienas pirmųjų tokiu pobūdžio renginių buvo šiais metais jau 22-ąjį gimtadienį švęsiantis „Vilnius Jazz“ festivalis. 1988 m. pirmą kartą Vilniaus mieste buvo surengtas didžiulis džiazo festivalis, kuris sutraukė gausybę grupių iš Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos, Olandijos, JAV ir kitų valstybių. Festivalis sulaukė didžiulio populiarumo ir buvo pradėtas rengti periodiškai.

Šiais metais „Vilnius Jazz“ gerbėjus sutrauks spalio 15-18 d. Jame pasirodys jau aukščiau minėta Lietuvos džiazo legenda Vladimiras Tarasovas, talentingi užsienio džiazistai Felipe Raposo, „Art Sound of Trio“ ir daugybė kitų atlikėjų. Pačiu stilingiausiu ir konceptualiausiu džiazo festivaliu Lietuvoje vadinamas renginys įrašytas į žanro gerbėjų kalendorius visoje Europoje.

Šiuo metu labiausiai žinoma Lietuvos džiazo grupė, apie kurios egzistavimą yra girdėję netgi šios muzikos nesiklausantys žmonės, yra „Saulės kliošas“. Grupė yra populiari jaunimo tarpe dėl savo veržlių, laisvų ritmų, nuolat dalyvauja ne tik Lietuvos, bet ir užsienio džiazo festivaliuose. Nors populiariausia nebūtinai reiškia geriausia, tačiau „Saulės kliošas“ neabejotinai yra išsikovojęs vietą Lietuvos muzikos padangėje. Grupė tik per plauką nelaimėjo atrankos į Eurovizijos finalinį renginį 2002 m. Su savo daina „Singing in the night“.

Kadangi Vilniaus džiazo scena nuolat keičiasi ir yra be galo dinamiška, atlikėjai labiausiai mėgsta eksperimentuoti ir burtis į įvairiausius projektus, Lietuvos sostinė dažnai yra vadinama „Europos džiazo vartais tarp Vakarų ir Rytų“. Vilniaus džiazo festivaliai (jau minėtas „Vilnius Jazz“, taip pat „Vilnius City Jazz“, „Vilnius Mama Jazz“) sutraukia pačius garsiausius pasaulio virtuozus.

Šiuo metu sparčiai kyla naujojo džiazo banga, kurią simbolizuoja populiarioji grupė „Suicide Djs“. Nors tradicinio džiazo gerbėjai netgi nesutiktų jos apibūdinti šiuo stiliumi, tačiau grupė derina įvairių stilių (roko, elektroninės muzikos ir džiazo) elementus ir brėžia naują liniją Lietuvos muzikos padangėje.

Nors džiazas ir nėra pati populiariausia muzikos šaka Lietuvoje (kaip ir visame pasaulyje), vis dėlto šio žanro gerbėjams tikrai neteks nusivilti. Vilniaus džiazo madas labiausiai diktuoja PIANO.LT koncertų salė, kurioje nuolat renkasi pačios naujausios ir moderniausios muzikos ištroškę gerbėjai. PIANO.LT labiausiai skirta džiazo muzikai, ši vieta be galo jauki, elegantiška, čia puiki akustika ir netradicinė aplinka. Kiekvienas džiazo muziką mėgstantis Vilniaus svečias privalo užsukti į  senamiesčio širdyje (Trakų gatvėje) esančią džiazo oazę. Beje, čia nuolat koncertuoja jau minėtieji „Suicide Djs“.

Kita vieta, nors ir nespecializuota džiazo atlikėjams, yra „Havana Social Club“. Lukiškių aikštės prieigose esantis klubas nuolat organizuoja džiazo koncertus, leidžia pasireikšti ne tik pripažintiems scenos grandams, bet ir suteikia galimybę „išlįsti į dienos šviesą“ jauniems ir perspektyviems atlikėjams.

Būsimiems džiazo virtuozams tramplinas į didžiąją sceną dažnai būna ir klubo „Tamsta“ organizuojamas festivalis „Vilnius Jazz Young Power“. Jo laimėtojams suteikiama teisė groti didžiausiame Vilniaus džiazo festivalyje „Vilnius Jazz“. Taigi „Tamstoje“ yra galimybė pamatyti tuos atlikėjus, kurie po kelerių metų karaliaus Lietuvos, o galbūt ir pasaulio džiazo scenoje.

Apibendrinant galima teigti, jog džiazas jau savaime yra įaugęs į Vilniaus gyvenimą. Lietuvos sostinėje veikia nemažai džiazo klubų, kuriuose muzikantai ne tik groja, bet ir stengiasi populiarinti šią rėmų nepripažįstančią muzikos šaką. Nuolat organizuojami koncertai, festivaliai ir pasirodymai nepalieka abejingo nė vieno džiazo gerbėjo, o šios muzikos fanų ratas vis didėja.

 

Griežtai draudžiama portale „Vilnius by night“ paskelbtą informaciją naudoti kitose svetainėse ar tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti vilniusbynight.lt kaip informacijos šaltinį.
Portalo „Vilnius by night“ administracija komentarų neredaguoja ir už juos neatsako. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įstatymais, šalinsime  tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, vulgarūs, šmeižiantys, įžeidinėjantys privačius ir viešus asmenis, pasirašyti kito asmens vardu, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams ar kitaip pažeidžia įstatymus.