Archyvai

„Bohemiečių“ ir „Silence“ eksperimentas atgaivins apleistas erdves

Lapkričio mėnesį bohemiečių ir „Silence“ elektroninė operos fantazija „XYZ“ naujam gyvenimui prikels pamirštas Vilniaus ir Kauno erdves. Elektronikos kompozitoriai ir operos solistai kartu improvizuos buvusiame „Lietuvos“ kino teatre Vilniuje ir „Pergalės angare“, neveikiančiame metalo gamyklos ceche Kaune, teigiama organizatorių išplatintame pranešime spaudai.

Elektro–operos režisierė Dalia Ibelhauptaitė sako, kad po sėkmingo starto menininkai toliau ieškojo naujų erdvių, kur galėtų tęsti savo eksperimentą.

Juk dar įdomiau kažką kurti apgriuvusiame kino teatre ar apleistoje gamykloje, iš naujo atrasti vietas, kurios kažkada turėjo visai kitą paskirtį, energiją, o dabar yra nenaudojamos. Tokiose vietose turime tikrą kūrybinę laisvę“, – kalba režisierė.

„Menui nebūtinai reikia blizgančių salių ir raudonų kilimų. Tai tik visuomenės sukurtas stereotipas, kad opera be to neįmanoma. Juk dar įdomiau kažką kurti apgriuvusiame kino teatre ar apleistoje gamykloje, iš naujo atrasti vietas, kurios kažkada turėjo visai kitą paskirtį, energiją, o dabar yra nenaudojamos. Tokiose vietose turime tikrą kūrybinę laisvę“, – kalba režisierė.

Jos teigimu, laikinų erdvių, kurios gali būti panaudotos menui, Lietuvoje yra ne viena, tačiau reikia daug drąsos, kad pasiryžtum rengti pasirodymus nepatogiose, netvarkingose vietose.

„Mūsų pasirodymas paremtas muzikinės formos keitimu ir vokaline improvizacija. Visi elementai – garsas, vaizdas, erdvė – nuolat keičiasi ir atsinaujina. Tai yra sunkesnis kelias, bet mums patinka iššūkiai“, – sako „XYZ“ režisierė Dalia Ibelhauptaitė.

Prie atlikėjų, kurie rugsėjį pristatė „XYZ“ Vilniaus menų fabrike „Loftas“ ir Klaipėdos „Švyturio menų doke“, šįkart prisijungs ir kiti bohemiečiai. Viena iš jų – Jovita Vaškevičiūtė, ką tik sėkmingai debiutavusi Reino nacionalinėje operoje Strasbūre.

Mario Basanov, Leon Somov, Vidis ir Few Nolder jau maišo su elektronika septynis naujus operos kūrinius, kurie bus pirmą kartą pristatyti lapkričio renginiuose.

„Silence vaikinai taip sugebėjo pakeisti mūsų pačių požiūrį į daug kartų dainuotus ir žinomus kūrinius, kad dabar net sunku prisiminti, kaip gi skamba originalas“, – juokauja D. Ibelhauptaitė.

Jos teigimu, bohemiečių ir „Silence“ muzikantai su kiekvienu koncertu ruošiasi plėsti repertuarą ir sukaupti didelį muzikinį bagažą. „Taip būsime dinamiški – vienas žmogus galės keisti kitą ir vis naujai, savitai interpretuoti kūrinius“, – sako ji.

„XYZ“ pasirodymas Vilniuje, buvusiame „Lietuvos“ kino teatre, įvyks lapkričio 6 d., o Kauno „Pergalės angare“ – lapkričio 7 d.