Bliuzo muzika Lietuvoje

Lietuviško bliuzo šaknys yra labai gilios. Jau seniai šio stiliaus muzika yra populiari, nuolat rengiami festivaliai, koncertai ir įvairūs pasirodymai. Lietuvos bliuzo muzikos grupės žinomos ne tik vietiniu, bet ir pasauliniu mastu.

Pirmosios bliuzo apraiškos Lietuvoje pasirodė dar sovietmečiu. Legendinė grupė „Poliarizuoti stiklai“ dažnai vadinama lietuviško bliuzo pradininke (nors patys muzikantai save apibūdina kaip medinio roko“ atstovus). Legendinės jų dainos „Medžiai be lapų“ ir „Poliarizuoti stiklai“ tapo garsiais hitais Lietuvoje, o pats kolektyvas dar ir dabar tęsia savo veiklą.

Pirmieji grynai bliuziškus lietuviškus ritmus pradėjo groti vilniečiai „Senas Kuinas“. Savotišku himnu tapusi jų daina „Valtis“ kiekvienam bliuzo gerbėjui yra tarsi šios muzikos vėliava Lietuvoje. Apskritai „Seno Kuino“ dainų tekstai yra be galo lyriški ir kritiški, verčiantys susimąstyti apie savo kasdienybę ir pažvelgti į ją per filosofijos prizmę. 1984-aisias įsikūrusi grupė vis dar nenutraukia savo veiklos, dažnai koncertuoja Vilniuje ir kituose miestuose, o šie renginiai sukviečia pilnas sales gerbėjų ir pasižymi be galo jaukia atmosfera.

Kalbant apie lietuvišką bliuzą, negalima nepaminėti ir garsiosios Arinos su grupe „Veto Bank“. 1990-aisiais laimėjusi pirmąjį nepriklausomos Lietuvos bliuzo muzikantų konkursą, dainininkė su savo kolektyvu apkeliavo beveik visą pasaulį – nuo Rusijos iki Prancūzijos, nuo JAV iki Italijos. Arina ir „Veto Bank“ yra tapę gausybės tarptautinių bliuzo festivalių laureatais, o pati dainininkė yra pripažinta geriausia Lietuvos muzikos atlikėja 1993-iaisias ir 1996-aisiais metais.

1992-aisias metais Lietuvos bliuzo padangę nušvietė tikri šio muzikos žanro grandai, „The Blues Makers“. Pavadinimas kalba pats už save, o šios grupės pristatinėti nereikia nė vienam bliuzo fanui. Kaip ir dauguma grupių, „The Blues Makers“ savo karjerą pradėjo Vilniuje. Jie ne tik buvo atsidavę muzikantai, bet populiarino ir patį bliuzą. Kolektyvas bendromis jėgomis atidarė pirmąjį bliuzo klubą Lietuvoje. Jų pavyzdžiu paskui pasekė ir kiti barai.

Kartais sunku „The Blues Makers“ įsprausti į kokius nors rėmus, nes jų muzikoje gausu ir džiazo bei roko elementų (grupė yra sėkmingai pasirodžiusi ir festivalyje „Vilnius Jazz“). „Bluzmeikeriai“ jau apkeliavo gausybę šalių ir tarptautinių bliuzo renginių. Muzikantai pabuvojo Vokietijoje, Rusijoje, Lenkijoje, kur sulaukė pripažinimo ir pasisekimo. Šiuo metu juos galima pamatyti koncertuojant kartu su atlikėja Neda.

Neretai Lietuvoje lankosi ir patys garsiausi bliuzo muzikos atlikėjai iš viso pasaulio. Ant scenos Vilniuje buvo užlipę tokie pasaulinio lygio grandai kaip Bobas Dylanas, Buddy Guy, Chickas Corea, Coco Montoya, Johnas Mayallas, „Di Maggio Connection“, „Sugar Blue“, „Peaches Staten“, Carlosas Johnsonas, Lucky Petersonas, Joe Bonamassa, Paulas Lambas, Shermanas Robertsonas, „John Studebaker and The Hawks“ Walteris Troutas, Bernardas Allisonas, Johnas Lee Hookeris, Duke’as Robillardas, „Ten Years After“, Pete Andersonas, Shemekia Copeland, Mike’as Sanchezas, Tommy Castro, Tre, „Ian Siegal Band“ ir gausybė kitų muzikantų iš viso pasaulio.

Vilniaus miesto lankytojams, mėgstantiems bliuzą, naktinis muzikinis gyvenimas puikiai atitinka visus keliamus reikalavimus. Vilnius – jaukus, ne per didelis miestas, kuriame susiformavusi draugiška bliuzo nuotaika. Čia rasite gerbėjų klubų ir fanų pamėgtų vietų, kurios specializuojasi  bliuzo muzikos srityje.

Ko gero pati populiariausia scena, ant kurios savo pasirodymus rengia geriausios Lietuvos bliuzo grupės, yra „Aula Blues Club“. Pilies gatvėje esantis baras pasižymi jaukia aplinka ir draugiškumu. Nors ši vieta veikia labiau kaip muzikos populiarinimo įstaiga, o ne maisto restoranas, nė vienas gurmanas nebus nusivylęs. Čia galima ne tik skaniai pavalgyti, bet ir pasiklausyti puikių bliuzo ritmų. „Aula Blues Club“ nuolat eksponuojamos įvairios muzikos istorijos, fotografijos, video parodos. Tai tikra bliuzo šventovė pačioje Vilniaus širdyje. Apie artimiausią programą ir būsimus renginius galima paskaityti internete adresu www.bluesclub.lt.

Kita vieta, kur bliuzas yra dažnas renginys, įsikūrusi netoli Barbakano kalno ir vadinasi „Tamsta“. Nors tai nėra tokia bliuzui specializuota vieta kaip „Aula Blues Club“, tačiau čia nuolat vyksta šios muzikos koncertai. Daugybę žmonių talpinančioje salėje visada patirsite neišdildomus įspūdžius, kuriuos sukels geriausia muzika Lietuvoje. Plačiau – www.tamstaclub.lt.

Visą įmanomą informaciją apie bliuzą Lietuvoje ir pasaulyje galima rasti interneto svetainėje www.bluesmusic.lt. Ši svetainė skirta tikriems fanams, kurie be bliuzo negali gyventi nė vienos dienos. Vilniaus miestas taip pat turi savo radijo stotį, besispecializuojančią bliuzo muzikoje. „RelaxFM“ savo programą transliuoja 104,3 Mhz dažniu FM bangų ruože tiems, kas bliuzą klauso kiekviename savo žingsnyje.

 

Griežtai draudžiama portale „Vilnius by night“ paskelbtą informaciją naudoti kitose svetainėse ar tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti vilniusbynight.lt kaip informacijos šaltinį.
Portalo „Vilnius by night“ administracija komentarų neredaguoja ir už juos neatsako. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įstatymais, šalinsime  tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, vulgarūs, šmeižiantys, įžeidinėjantys privačius ir viešus asmenis, pasirašyti kito asmens vardu, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams ar kitaip pažeidžia įstatymus.