Archyvai

Bliuzo dvikova-2: Lietuva -JAV

Jau šią savaitę vyks antrosios “Bliuzo dvikovos: Lietuva-JAV” renginiai Vilniuje (gegužės 20 d. klube „New York“) ir Palangoje (gegužės 21 d. klube „Ramybė“). Lietuvai šiuose koncertuose atstovaus jauna lietuvių grupė „David Smash Band“, kurią subūrė TV projektų „Lietuvos talentai“ ir „Talentų ringas“ atradimas Dovydas Maščinskas. Amerikos garbę draugiškoje muzikinėje kovoje gins amerikiečių dainininkė Candye Kane su grupe. Kas ji ir kodėl apie ją kalba visas bliuzo, džiazo ir rokabilly muzikos pasaulis?

Candye Kane – Amerikos bliuzo ir džiazo dainininkė, dainų autorė. Muzikantės karjera prasidėjo beveik prieš 30 metų. Nuo 1992 metų ji nuolat keliauja po visą pasaulį su koncertais, pasirodydama labai įvairiai publikai. Ji koncertavo Italijos prezidentui Romoje, dainavo vienoje scenoje kartu su Ray Charles, visus stebino Kanų festivalyje, sukėlė susižavėjimo bangą New Yorko gėjų parade, padėjo organizuoti 13 paramos koncertų skirtų Olandijos neįgaliems vaikams ir t.t.

Candye Kane kelias į sėkmę buvo sudėtingas. Vaikystėje ji išgyveno tikrai nepavydėtinų streso situacijų. Jos tėvui patekus į kalėjimą, motina su juo išsiskyrė. Motina išmokė devynmetę Candye vogti parduotuvėse. Besisukinėdama ne pačiuose geriausiuose Los Andželo rajonuose, ji susipažino su gatvių gaujų gyvenimu, o 17-os metų tapo vieniša mama.

1980-1985 metais Candye buvo įsisukusi į sekso verslą. Tam, kad užsidirbtų pinigų sūnaus auklėjimui, ji įsidarbino operatore įmonėje, kuri teikė paslaugas „seksas telefonu“. Pažintys su tokiom sekso žvaigždėm kaip Candy Samples, Samantha Fox, Annie Sprinkle, įkvėpė Candye Kane užsidirbti pinigų apsinuoginant krūtinę. Nuotraukos buvo spausdinamos populiariausiuose žurnaluose suaugusiems („Gent“, „Floppers“, „High Society“, „Juggs“, „Voluptuous“). Candye tapo žvaigžde. Matydama save ant žurnalo viršelio, kuris spaudos kioske gulėjo šalia žurnalo „Times“, leido sau pasvajoti, jog kada nors jos nuotrauka bus ir ant šio žurnalo viršelio.

Nuo vaikystės Candye norėjo dainuoti. Jos talentą 1986 metais pastebėjo tuometis CBS Vadovas Lary Hanby. Pasirašiusi sutartį su šia kompanija, Candye Kane įrašė country muzikos kūrinį, tačiau kompanija sužinojusi apie įvairiaspalvę atlikėjos praeitį, nutraukė su ja sutartį. Menedžeriai primygtinai siūlė numesti svorį, atsisakyti praeities ir visiškai pasikeisti įvaizdį.

Apimta visiškos nevilties, Candye persikėlė iš Los Andželo į San Diegą. Čia ji ištekėjo už rokabilio muzikanto, su kuriuo susilaukė sūnaus, ir baigė koledžą. Visą tą laiką ji ir toliau rašė dainas, pradėjo domėtis bliuzu ir suprato, kad bliuzas yra ta muzikos sritis, kur moterims netrukdo prieštaringa praeitis. Dauguma bliuzo dainininkių moterų yra panašios kompleksijos, yra mačiusios daug blogo gyvenime, tačiau vis tiek sugeba rimtai užsiimti muzika.

Candye Kane yra sutverta bliuzui atlikti – ir tai ji daro su užsidegimu. Jos scenos partneriais yra buvę tokie bliuzo muzikos grandai, kaip B.B. King‘as, Ray Charles‘as, Van Morrison‘as ir Jerry Lee Lewis‘as. Aštrialiežuvė, protinga, patraukli – taip ją apibūdina visi, su kuriais jai tenka bendrauti. Ji kuria dainas apie savo pačios gyvenimą.

Muzikantė praleidžia gastrolėse iki 250 dienų per metus. Su koncertais ji apsilankė daugelyje pasaulio šalių ir prestižinių festivalių, tokių kaip: Ascona Jazz, The Paleo, The Monterey Jazz, The Dubai Jazz, The Waterfront Blues, The Notodden Blues festivalyje ir kt. Visur ją lydi puikūs atsiliepimai ir recenzijos – štai tik kelios citatos apie Candye Kane:

„Tai balsas, kuris yra gamtos stebuklas – kaip ir Didysis Kanjonas“ (The Washington Post)

„20 amziaus bliuzo deivė, kuri lengvai gali įkaitinti atmosferą, nenusimesdama drabužių“ (People Magazine)

„Stipraus ir galingo balso dainininkė, kuri atveria jums visą savo sielą“ (Philadelphia Inquirer)

„Candy Kane turi gilų, varinį balsą, kuris yra stiprus bei labai gyvybingas; tai yra toks balsas, kuris patinka vyrams, nes yra labai aistringas ir viliojantis, o moterims – nes yra galingas“ (iš B.B. King‘o interviu leidiniui „The San Diego Reader“)

„Kai kas gali Candy Kane tapatinti su baltaja padugne, bet jos balsas yra pačios aukščiausios klasės“ (Jazz and Blues Report)

„Sąmojinga, gyvybinga, aštraus galingo balso ir įspūdingų apvalumų bliuzo mama“ (Style Weekly)

„Iš koto verčiantis ir visą apimantis seksualumas! Dideliu gabaritų dainininkė – bliuze ji pralenkia visus“ (Dallas Voice)

„Įtakingiausia ir smagiausia savo kartos bliuzo atlikėja“ (Bluesbites.com)

„Apdovanota ypatingais sugebėjimais vokalistė, kuri savo dainavimu paliečia giliausias kiekvieno klausytojo sielos kerteles“ (Illinois Blues.com)

„Subrendusi ir Išmintinga Bliuzo Deivė“ (All Music guide)