Apie Vilnių

VILNIAUS MIESTAS: ĮVAIROVĖ IR VIENYBĖ

Atsakyti į klausimą „Kokio tipo miestas yra Vilnius?“ yra ganėtinai sudėtinga. Praleidęs vos keletą valandų jo gatvėse, iškart susidarai įspūdį, jog tai labai įvairialypis, daug skirtingų atspalvių turintis ir tikrai nepaprastas miestas. Vis dėlto keletą pagrindinių aspektų apie Vilnių tikrai galima paminėti.

Gyventojai. Vilnius — Lietuvos sostinė jau nuo pat XIV a. Paskutiniais duomenimis mieste gyvena šiek tiek mažiau nei 600 tūkstančių žmonių, tačiau tai tik oficialūs skaičiai. Prie jų pridėjus studentus (Vilniuje veikia net 13 aukštųjų mokyklų), miesto svečius ir kitus nereguliarius gyventojus, kai kuriais paskaičiavimais gautume arti 800 tūkstančių vilniečių. Turint omenyje labai įvairialypę miesto tautinę sudėtį, gatvėje galima išgirsti įvairiausiomis kalbomis šnekančių žmonių — lietuviškai, lenkiškai, rusiškai, angliškai ir netgi turkiškai. Pastaruoju metu vis daugėjant miesto svečių iš Vakarų Europos šalių, jau nieko nestebina Lietuvos sostinę aplankyti nusprendę Ispanijos, Italijos, Vokietijos ar Didžiosios Britanijos piliečiai. Dar didesnio užsieniečių antplūdžio buvo sulaukta Vilnių paskelbus 2009 metų Europos kultūros sostine kartu su Austrijos miestu Lincu. Vis dėlto didžiausią epogėjų Lietuvos sostinė pasieks 2013 m., kai šalis pirmininkaus Europos Sąjungos Tarybai. Jau dabar prasidėjo pasiruošimas šiam istoriniam įvykiui, nes į Vilnių suplūs gausybė diplomatų iš įvairių pasaulio kampelių, o kartu su jais ir daug kitų Lietuvą aplankyti nusprendusių žmonių.

Gamta ir klimatas. Jau leidžiantis lėktuvu ir stebint Vilnių iš paukščio skrydžio galima pastebėti, jog šis miestas išsiskiria savo žalumos gausa. Tai yra visiškai nenuostabu, nes 46% Vilniaus teritorijos užima miškai ir vandenys. Jeigu dar pridėtume parkus ir sodus, gautume, kad daugiau nei pusė Lietuvos sostinės užimamo ploto yra gamtos prieglobstyje. Kadangi Vilniaus miestas yra apsuptas miškų ir ežerų, kurie pasiekiami ranka, dažnas gyventojas ir svečias renkasi poilsį gamtoje. Viešuoju transportu arba tiesiog dviračiu galima lengvai aplankyti įvairius paplūdimius, vandens telkinių pakrantes ir turistinius maršrutus, kurie dažniausiai yra pačiame mieste ar visiškai šalia jo. Žemyninis Vilniaus klimatas irgi turi savų privalumų. Kadangi miestas nuo jūros nutolęs daugiau nei 300 kilometrų, lietus čia gana retas svečias, ypač vasarą. Tiesa, žiemą Vilnių dažnai nukloja sniegas. Tačiau miestiečius tokiu metu džiugina ledo čiuožyklos bei slidinėjimo trasos, o kalvotas Lietuvos sostinės kraštovaizdis džiugina akį bet kuriuo metų laiku.

Senamiestis. Tikras Vilniaus pasididžiavimas yra miesto Senamiestis, kurio bendras plotas sudaro daugiau nei 360 hektarų. Tai didžiausias senamiestis visose Baltijos valstybėse. Jį sudaro net 74 kvartalai, 70 gatvių ir 1487 pastatai. Dėl savo specifiškumo ir apimties Vilniaus Senamiestis 1994 m. įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Vienas iš labiausiai į akis krentančių dalykų Vilniaus Senamiestyje yra bažnyčių gausa ir įvairovė. Čia persipina daugybė stilių — gotika, renesansas, barokas ir t.t. Vilniaus bažnyčiomis buvo sužavėtas ir Napoleonas Bonapartas. Viena iš legendų byloja, jog garsusis Prancūzijos karvedys savo žygio į Maskvą metu apsilankęs Vilniuje buvo pakerėtas Šv. Onos bažnyčios. Napoleonui ji paliko tokį įspūdį, jog jis esą norėjo parsinešti šią bažnyčią į Paryžių ant savo delno. Senamiestis taip pat yra ta vieta, kurioje glaudžiasi daugiausiai muziejų, kurių įvairovė taip pat yra labai didelė. Čia galima apsilankyti Dailės, Nacionaliniame, Genocido, įvairiuose Vilniaus Universiteto muziejuose, Šiuolaikinio Meno Centre ir gausybėje kitų vietų, įsikūrusių pačioje Vilniaus širdyje.

Menas. Be muziejų Vilnius gali pasiūlyti ir daug kitos veiklos meno gerbėjams. Lietuvos sostinėje yra garsaus režisieriaus Oskaro Koršunovo teatras, sulaukęs pripažinimo visoje Europoje. Tačiau nepavykus gauti bilietų į šios žvaigždės pastatytą spektaklį, nevertėtų nusiminti. Vilniuje veikia dar 12 įvairaus pobūdžio teatrų, kuriuose dirba ne ką mažiau garsūs menininkai, tokie kaip Rimas Tuminas, Eimuntas Nekrošius ir kiti. Lietuvos sostinėje dažnai vyksta įvairūs meno festivaliai, kurie pritraukia ryškiausias pasaulio žvaigždes. Vienas iš įdomesnių dalykų, kuriuos gali pasiūlyti Vilnius, yra nuolat organizuojami koncertai ir įvairūs meno pasirodymai Vilniaus bažnyčiose. Įdomioje kamerinėje aplinkoje atliekama klasikinė ir moderni muzika bei šokis yra tikrai didžiulė patirtis subtilaus skonio gerbėjams.

Pramogos. Nesuskaičiuojama daugybė Vilniaus barų, restoranų ir kitų pasilinksminimo vietų gali pasiūlyti gerą laiką ir nepamirštamus įspūdžius bet kokio sukirpimo miesto svečiams. Nors senų tradicijų dvasia yra būdingas Senamiesčio barų bruožas, tačiau ne ką mažiau kavinių tvyro postmoderni aplinka, o ieškantiems pramogų iki pat aušros taip pat neteks ilgai žvalgytis klubo ar kitos vietos vietos linksmybėms. Taigi trumpai tariant Vilnius yra be galo spalvingas, daugybę skirtingos veiklos pasiūlyti galintis miestas. Šis išskirtinis Lietuvos sostinės bruožas yra pagrindinė priežastis, kodėl čia atvyksta labai skirtingi žmonės — pašėlti mėgstantys studentai, rimti verslininkai, menininkai, mokslininkai, sporto fanai ir gausybė kitokių žmonių. Galbūt kitas miesto svečias būsite Jūs?

 

NAKTINIS VILNIUS

Vos tik pagalvojus apie bet kokio miesto naktinį gyvenimą, iš karto į galvą šauna mintis apie vakarėlius, klubus ir kitas pasilinksminimo vietas. Tačiau retai kada pagalvojama, jog naktį galima ne tik šokti, bet ir užsiimti kiek netradicine veikla.

Vilniuje netrūksta barų ir panašių vietų, kur su draugais galima šėlti iki ryto. Tačiau bet kuris miesto gyventojas ar svečias juos gali surasti tiesiog vaikščiodamas siauromis miesto gatvėmis. Nuo bohemiškų vyninių iki elektroninės muzikos ritmais pulsuojančių naktinių klubų — viskas yra ranka pasiekiama.

Tačiau subtilesnio skonio tamsaus paros meto mylėtojai irgi neturėtų nusimtinti. Vienas iš įdomiausių dalykų, ką galima nuveikti Vilniuje, yra leistis į naktinę ekskursiją po miesto gatves. Arkikatedra, Gedimino pilis ir vaizdas nuo jos, Rotušės aikštė, Pilies gatvė, Prezidentūra bei gausybė kitų lankytinų vietų pražysta visiškai kitokiomis spalvomis, kai šiuos pastatus apgaubia tamsa.

Kartais Vilniuje vyksta ir kiek keistokų naktinių pramogų. Pvz., neseniai sostinės „SEB“ arenoje vyko naktinis teniso turnyras. Jis prasidėjo 21 valandą nakties ir tęsėsi iki ryto. Renginyje dalyvavo ne tik profesionalai, bet ir mėgėjai, kurie raketėmis gainiojo fosforinį kamuoliuką, o tamsoje skendinti arena buvo įspaūdingai papuošta dirbtine šviesa.

Vienas įspūdingiausių renginių Vilniaus mieste yra jau tradiciniu tapusi „Tebūnie naktis!“. Jau trečius metus iš eilės birželio 21 d. naktį Lietuvos sostinės gatvės pavirsta meno erdvėmis. Naktiniai šokiai, kino seansai apleistuose kiemuose, fantastiško dydžio degančios skulptūros, instaliacijos vandenyje ir gausybė kitų šedevrų neleidžia miestiečiams miegoti visą naktį. Visu tamsiu paros metu veikia muziejai, parodos, vyksta naktiniai spektakliai. Kiekvienas gali pasirinkti pagal savo skonį, o aplankyti šimtus renginių skirtingose miesto vietose yra tikras iššūkis.

Tad pasirinkimas yra tikrai didelis, tereikia tik paieškoti, ką siūlo naktinis Vilniaus gyvenimas. Žinoma, aplankyti barus ir klubus iš tikrųjų verta, ypač turint didžiulę be galo skirtingų vietų pasiūlą. Tačiau reikėtų nepamiršti, jog tamsus paros metas gali būti susijęs ne tik su ėjimu iš vienos pasilinksminimo vietos į kitą.

Būtent tuo Vilnius ir pasižymi — nenuspėjamumu, be galo didele pasirinkimo įvairove ir sugebėjimu pasiūlyti tai, ko trokšta įvairios prigimties sielos. Jei ne kiekvieną dieną, tai bent jau kas savaitę Vilnius pasiūlo kiek netradicinę naktinę pramogą. Nesvarbu, kas tai bebūtų — naktiniai išpardavimai prekybos centre ar didžiulis kultūrinis renginys, miestas alsuoja savu ritmu, kurį pajusti gali kiekvienas.